Celkem 7 příměstských táborů je částečně podpořeno v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání Havířov II. Děti z pobočky Maják absolvovaly dva výlety v rámci tábora Zábavný týden a Mezi námi rytíři a to do Valašského muzea v přírodě, svíčkárny Unipar, Tatry Kopřivnice a hradu Šostýn. Šumbarští z tábora Staň se youtuberem navštívili Zelené centrum Třanovic a děti z pobočky Město mají za sebou výlet do ZOO Lešná. Další tábory ještě probíhají a děti si je určitě užijí.
Během doprovodného programu navštívili dřevěné městečko – Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Děti v dřevěném městečku měly možnost shlédnout tradiční lidová obydlí Valašska. Děti se obeznámily se způsobem života našich předků, jejich společenským vyžitím a lidovými tradicemi, obyčeji a především s tradičními technikami lidového umění a řemesel (hrnčířské, kovářské a řezbářské práce). Děti měly také možnost si zakoupit výrobky od řemeslníků, kteří svou výrobu ve skanzenu prezentovali. Odpoledne navštívili výrobnu Unipar, která se zabývá výrobou zdobených svíček. Děti měli možnost se projít celým provozem výrobny svíček s odborným výkladem od lisování svíček přes odlévání a zdobení. Samy si také mohly vyrobit svou vlastní svíčku, kterou si odvezly jako suvenýr domů.
Vzdělávací program druhého výletu byl zaměřen na dvě historické etapy – historii výroby automobilového průmyslu (technické muzeum Tatra) a život našich předků ve středověku (zřícenina hradu Šostýn). V Kopřivnici proběhla návštěva technického muzea s odborným výkladem a samostatnou prohlídkou. Poté následoval pěší přesun na zříceninu hradu Šostýn s výkladem o životě na středověkém hradě, jak se vyvíjela technika stavby hradů a o účelu jednotlivých hradních staveb (věže, paláce, hradní valy, sklepní prostory, příkopy…)
Šumbarští „Youtubeři“ absolvovali vzdělávací program, který byl zaměřen na životní prostředí, konkrétně na terénní přednášku s názvem „VODA V KRAJINĚ“. Součástí terénní přednášky byla také 45minutová prezentace, ve které lektor vysvětlil dětem základní pojmy a významy spojené s vodou v krajině. Terénní přednáška obsahovala procházku po okolí, ve které děti měly příležitost poznat místní obnovené Kapplovy rybníky, dále chytaly hmyz do kelímků, který pozorovaly přes lupu, prakticky si vyzkoušely rychlost říčních toků a podívaly se na panorama těšínských Beskyd z místní rozhledny. Na závěr děti obdržely pracovní sešity s mnoha důležitými fakty o vodě v krajině. Děti ve věku od 6 – 8 let dostaly od jedné z lektorek samolepky na památku. Závěrem je nutné dodat, že děti z terénu odcházely nadšené a plné nových vědomostí.
Archeopark v Chotěbuzi navšívili děti z táborů Dobrodružné prázdniny a Zlatý tábor.V archeoparku, který dokládá historii Těšínska z doby haštatské a slovanské kultury, při komentované prohlídce si mohli děti vyzkoušet různé dovednosti, které uměli naši předci,
jako mletí mouky, psaní hlaholicí do voskových destiček a pro děti nejpopulárnější – střelba z luku. Pro mnohé děti byly informace o našich předcích a především možnost podívat se do replik jejich příbytků a vyzkoušení si jejich dovedností něčím novým.
Sportmix-tábor pro šumbarské děti nebyl jen o sportu -děti se v rámci PMT podpořeného z projektu MAP II a v rámci teoretické přípravy dozvěděli důležité informace výroby a přípravy zařízení pro chov včelstev. Náplň dne byla také směřována k propagaci včelařství a činnosti včelařského kroužku Ambrožíci. V rámci praktické přípravy děti navštívili naučnou včelařskou stezku s prohlídkou včelařského muzea. Doba exkurze a doprovodného programu nebyla stanovena, ale díky velkému zájmu dětí jsme se zdrželi až 2,5 hodiny. Pan Vavřík také dětem ukázal model včely a popsal její složitost a důležitost pro přírodu.
Cílem vzdělávacího programu návštěvy ZOO Zlín pro děti z pobočky Město, bylo prohloubení znalostí z přírodopisu a biologie získaných převážně studiem na ZŠ. Účastníci dostanou konkrétní informace o nejrůznějších zvířecích druzích z celého světa, jako např. jejich výskyt ve světě, maximální dosahovaný věk či hmotnost, jejich potrava a podobně. Rovněž účastníci uvidí zvířata v životní velikosti.